Zdrowotne aspekty picia herbaty


15 dzień grudnia to Światowy Dzień Herbaty. A warto ją pić, bo wpływa ona dobrze na nasz organizm. Podsumowujemy więc zdrowotne aspekty picia herbaty.

Od tysięcy lat herbata jest symbolem ludzi Wschodu. Daje im zdrowie i harmonię. Pewnie dlatego naukowcy z zachodniego świata tyle energii wkładają w jej badania. Co z nich wynika?

Herbata ma udowodnione działania wspierające w walce z nowotworami, chorobami serca, cukrzycą. Może pomóc zmniejszyć wagę i poziom złego cholesterolu. Daje też pozytywną stymulację dla mózgu.

Rodzaje herbaty

Zasadniczo herbata to liście rośliny Camellia sinensis. To oznacza, że mamy tylko pięć rodzajów herbaty:

  • czarna
  • zielona
  • biała
  • pu-erh
  • ulung (inaczej herbata turkusowa lub oolong, która jest herbatą pół-fermentowaną)

A na przykład herbata czerwona, czyli rooibos to już liście czerwonokrzewu Aspalathus linearis, a więc wywar z zupełnie innej rośliny 🙂

Aspekty zdrowotne

Zielona

Ma największą dawkę antyoksydantów, zwanych flawonoidami. Ich grupa opisana przez naukowców jako ECGC jest wyjątkowo antybakteryjna i antynowotworowa. Mogą one zapobiegać rozwojowi raka pęcherza, płuc, żołądka czy zatykaniu tętnic. Pomagają spalać tłuszcz, działają antystresowo i do tego zmniejszają ryzyko zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Pomagają zapobiec niebezpiecznym udarom mózgu!

Czarna

Ma najwyższą zawartość kofeiny. Badania wykazały, że czarna herbata może chronić płuca przed uszkodzeniem spowodowanym przez dym papierosowy. Może również zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.

Biała

Badania pokazują, że ma największe właściwości antyrakowe ze wszystkich herbat.

Ulung

W badaniach na zwierzętach naukowcy wykazali, że przeciwutleniacze z tej herbaty mają niesamowite właściwości związane z obniżaniem poziomu złego cholesterolu. Liście tej herbaty są też częstym dodatkiem do kompozycji mających działać na odchudzanie, ale trudno znaleźć badania, które potwierdzają, by rzeczywiście wpływały one na utratę wagi ciała.

Pu-erh

Przy analizie tej herbaty badacze też posługiwali się zwierzętami i odkryli, że może ona spowalniać wzrost wagi ciała oraz obniżać poziom złego cholesterolu w organizmach.

Święto herbaty

Jak się okazuje świętowanie herbaty konkretnego dnia to współczesna tradycja. Pierwsze święto herbaty odbyło się bowiem w New Delhi w Indiach 15 grudnia 2005 roku.


Redakcja NFZ

Czekamy na Twój komentarz do naszego artykułu


ReklamaO nas

Nauka Fitness Zdrowie to portal dla aktywnych fizycznie. Łączymy rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie portalem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzimy porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na portalu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności za stosowanie porad zamieszczanych na stronie.


KONTAKT