Niedostatek snu może prowadzić do otyłości


Niezwykle oryginalne badania dotyczące snu i otyłości przeprowadzono w Szwecji. Okazuje się, że to czy jesteśmy wyspani czy nie wpływa na nasz apetyt.

Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu Uppsala spojrzeli na problem otyłości w oryginalny sposób. Wykazali w badaniach, że obszar mózgu odpowiedzialny za poczucie głodu był bardziej stymulowany przez pokazywane badanym zdjęć jedzenia, jeśli nie przespali prawidłowo nocy. Ci, którzy spali dobrze byli mniej podatni na obrazki z pysznościami.

Na kilku europejskich uczelniach prowadzone były już badania nad obszarami mózgu, które odpowiedzialne są za poczucie głodu i podjadanie między posiłkami. Jak się okazuje te części centralnego układu nerwowego reagują na jakość naszego snu. Badanie przeanalizowali wyniki rezonansu magnetycznego mózgów 12 mężczyzn z przeciętną wagą, którym pokazywano obrazki różnego typu potraw. Badania przeprowadzono po nocy źle przespanej przez badanych i powtórzono po nocy ze zdrowym, pełnym snem.

Po nieprzespanej nocy nasi badani wykazali zwiększony poziom aktywności obszarów mózgów związanych z pragnieniem jedzenia. Biorąc pod uwagę, że niedobór snu jest rosnącym problemem współczesnego społeczeństwa, nasze badania mogą wyjaśniać dlaczego słaby sen może zwiększać ryzyko otyłości w dłuższej perspektywie” – tłumaczy Christian Benedict z Uniwersytetu Uppsala.

A jak się okazuje wystarczy 8 godzin dobrego snu każdej nocy, by pomóc zachować zdrowie, w tym stabilność masy ciała.


Redakcja NFZ

Czekamy na Twój komentarz do naszego artykułu


ReklamaO nas

Nauka Fitness Zdrowie to portal dla aktywnych fizycznie. Łączymy rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie portalem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzimy porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na portalu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności za stosowanie porad zamieszczanych na stronie.


KONTAKT