Ćwiczenia nóg są kluczowe dla mózgu


Włoscy naukowcy twierdzą, że według Ich badań ćwiczenia nóg wspierają zdrowie naszego mózgu! A kiedy ograniczymy aktywność nóg wpływamy niekorzystnie na mózg.

To przełomowe badania opublikowane w prestiżowym piśmie Frontiers in Neuroscience. Naukowcy tłumaczą nimi dlaczego u pacjentów z chorobami neurologicznymi czy paraliżem nóg następuje szybsze pogorszenie stanu mózgu.

“Nasze badanie potwierdza pogląd, że ludzie, którzy nie są w stanie wykonywać ćwiczeń obciążających – takich jak pacjenci, którzy są w łóżku, a nawet astronauci podczas długich podróży – nie tylko tracą masę mięśniową, ale także doprowadzają do zmian chemicznych w komórkach nerwowych a nawet w całym układzie nerwowym, co ma dodatkowy negatywny wpływ”– mówi dr Raffaella Adami z Università degli Studi di Milano we Włoszech.

Badania porównawcze prowadzono na myszach, u których spadek aktywności obszaru mózgu, gdzie powstają nowe komórki nerwowe, dochodził do 70%. Następowało to wtedy kiedy myszy przez dłuższy czas nie używały tylnych nóg.

Ich wniosek jest jednoznaczny. Ćwiczenia nóg wspierają zdrowie naszego mózgu! Chodzi dokładnie o sygnały nerwowe jakie przemieszczają się między głównymi mięśniami nóg, a centralnym układem nerwowym, czyli mózgiem. To kolejny argument za tym, że nie wolno na siłowni omijać ćwiczeń dolnej części ciała!


Redakcja NFZ

Czekamy na Twój komentarz do naszego artykułu


ReklamaO nas

Nauka Fitness Zdrowie to portal dla aktywnych fizycznie. Łączymy rzetelne informacje z dobrą motywacją!

Nauka Fitness Zdrowie jest wyłącznie portalem informacyjno-rozrywkowym. Nie prowadzimy porad medycznych, a wszelkie informacje zamieszczone na stronie nie zastępują indywidualnej konsultacji z lekarzem. Stosowanie się do treści zawartych na portalu powinno za każdym razem odbyć się pod nadzorem lekarza-specjalisty lub profesjonalnego trenera. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności za stosowanie porad zamieszczanych na stronie.


KONTAKT